• Naše poslovanje se temelji na poštenju, poverenju i kvalitetu usluga.
  • Fokusiramo se na Vaše zahteve i prilagođavamo naše usluge u skladu sa njima.
  • Kao preduzeće koje pruža profesionalne konsultantske usluge ugradili smo prioritet svojih klijenata u naš biznis mode

Održan 10. Forum o organskoj proizvodnji

Održan 10. Forum o organskoj proizvodnji

30-09-2016

U Selenči, 30. septembra 2016. godine održan je 10. Forumu o organskoj proizvodnju koji je organizovao Centar za organsku proizvodnju Selenča uz podršku Vlade AP Vojvodine i u suorganizaciji Poljoprivrednog Univerziteta u Nitri, Evropske mreže preduzetništva i SPESCOM Consulting-a.

Međunarodni skup, kojem je prisustvovalo preko 250 poljoprivrednika, proizvođača organske i konvencionalne hrane, predstavnika naučnih, obrazovnih i istraživačkih ustanova, finansijskih kuća, internacionalnih organizacija, razvojnih agencija i drugih institucija otvorila je abasadorka Slovačke Republike u Srbiji NJ.E. Dagmar Repčekova.

U okviru Foruma odražani su i Međunarodni poslovni susreti AgroOrganic B2B 2016, jedini takve vrste u Evropi, u kojima je učestvovalo više od 80 proizvođača i organizacija iz 10 evropskih zemalja.

Tema ovogodišnjeg Foruma bila je „Pristup izvorima finansiranja za organske proizvođače – prepreke i mogućnosti“.  Ukazavši na značaj koncepta pristupa izvorima finansiranja učesnici su naglasili da je strateška upotreba finansija bitna za svaki segment i razvoj poslovanja poljoprivrednog gazdinstva ili kompanije iz sektora agrara. Iznet je podatak da 35,2 odsto poljoprivrednika u Srbiji nema pristup finansijskom sistemu, da 23,6 odsto njih ne želi da koristi usluge formalnog finansijskog sistema te da ih 41,2 odsto koristi finansijske usluge bilo da je reč o nacionalnim, regionalnim i međunarodnim programima podrške, kreditima banaka ili nekom drugom vidu pomoći.

Istakavši da su podsticaji za organsku proizvodnju 40 odsto su veći spram onih za konvencionalnu, Branislav Raketić iz Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine kazao je da površine pod organskim usevima u Srbiji rastu iz godine u godinu pa su 2012.godine iznosile 6.340 hektara da bi se u 2015. ova  proizvodnju odvijala na 15.298 hektara. Izvoz organskih proizvoda u 2012. godini vredeo je 3,74 miliona evra, a u 2015. godini iz Srbije je izvezeno ove robe za 19,57 miliona evra.

Predstavnik Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu - FAO Miloš Milovanović predstavio je nove programe koje će zajedno realizovati FAO i EBRD,  koji za cilj imaju unapređenje srpskog agrara.

Direktor Pokrajinskog fonda za razvoj poljoprivrede Aleksandar Bogdanović obrazložio je upravo otvorene konkurse za pomoć vojvođanskim poljoprivrednicima, a na Forumu su iznete i mogućnosti investiranja u manje projekte na farmama koje omogućuju kontinuirane stabilne prihode iz nepoljoprivrednih delatnosti, poput biogas postrojenja na poljoprivrednim gazdinstvima.

O održivom konceptu biogasa na farmama u Vojvodini govorila je Milica Vukadinović, koja rukovodi delom GIZ DKTI programa “Razvoj održivog tržišta bioenergije u Srbiji”. 

Delagaciju iz Republike Hrvatske činili su predstavnici lokalno-akcionih grupa i klastera, kao i Vukovarsko-srijemske županije, s kojima Centar za organsku proizvodnju Selenča tradicionalno sarađuje, a iskustva LAG-a Šumanovci sa IPARD programom prenela je Verica Musić.

U okviru Foruma o organskoj proizvodnji u Selenči organizovana  je i izložba tradicionalnih jela, izložba ruža u saradnji sa partnerom iz Holandije – Pheno Geno Rose, te izložba radova dece predškolskog i školskog uzrasta.

Evropski pokret Novi Sad održao je, u okviru Foruma u organskoj proizvodnji u Selenči,  završnu konferenciju, u formi radnog sastanka, na projektu „Lokalne inicijative za ruralni razvoj Bačke“. Radni sastanak pod nazivom "Lokalno-akcione grupe: instrument za finansiranje lokalno-ekonomskog razvoja kroz IPARD" okupio je zainteresovane aktere za realizaciju mere pet IPARD II programa Republike Srbije.

Prtisutvovali su pokrajinski regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Ognjen Bjelić, pokrajinski sekretar za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Vuk Radojević, predsednici nekoliko opština, predstavnici Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Srbije, te direktori regionalnih razvojnih agencija iz Bačke, Banata i Srema, predstavnici lokalnih samouprava, predstavnici lokalno-akcionih grupa iz Hrvatske i potencijalnih lokalno-akcionih grupa iz Srbije.

Cilj projekta koji je Evropski pokret realizovao zajedno sa opštinama u Bačkoj je formiranje Partnerstava za teritorijalni razvoj između javnog, civilnog i privatnog sektora i izrade Strategije ruralnog razvoja za područje koje ovo partnerstvo obuhvata.

Izvor: COPS